У межах заходів до 90-роковин Голодомору Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека (відділення «дитячий простір») та Полтавський офіс Українського інституту національної пам’яті (УІНП) влаштували презентацію дитячої книги «Скриня». Нове видання зявилося друком завдяки підтримці УІНП. У основі сюжету книги історія однієї родини, дівчинки Ярини, які в лихоліття Голодомору врятувалися завдяки подвійному дну своєї скрині. Представили книгу дітям 3-х та 4-х класів шкіл Полтави.
Написала «Скриню» Катерина Єгорушкіна — український прозаїк, поетка, казкарка, психолог. Практикує арт-терапію. Член Національної спілки письменників України. Єгорушкіна є авторкою інноваційних проектів для компаній та спікеркою TED. Книга «Скриня» -це літературно-художнє видання для молодшого шкільного віку. Воно має QR-код та ігрову закладку. Ілюстрації до книги підготувала Ірина Рудь-Вольга. Науковий консультант Ігор Козловський.
«Скриня — річ корисна, однак і символічна. Ключ від неї носять на шиї поруч із хрестиком. Тут зберігають найцінніші речі, складають цілюще зілля. А ще — насіння, що допоможе пережити голод і засіяти нове життя. Багато було роботи над книгою. Аби вона була живою — в ній мав бути емоційний заряд. Моя бабуся говорила зі мною про Голодомор. Про те, як померло дві її молодші сестрички. Як вони були багаті і як все змінилось враз. Це мене пригнічувало, але і робило глибшою, об’ємнішою. Я хочу передати цей непростий досвід і своїм дітям, і тим, з якими я працюю. Ці теми замовчувати не треба. Цей емоційний заряд створив метафори, для цієї книги. Я боялась, що видавництво не хотітиме друкувати цю книгу, адже тема дуже непроста. Але якщо її не піднімати, я боюсь, що ми можемо виростити невдячного споживачів, які не знатимуть хто ми», -відзначила на офіційному сайті УІНП авторка «Скрині» Катерина Єгорушкіна.
![](https://i1.poltava.to/uploads/2023/11/25/3.jpg)
![](https://i1.poltava.to/uploads/2023/11/25/4.jpg)
![](https://i1.poltava.to/uploads/2023/11/25/5.jpg)
![](https://i1.poltava.to/uploads/2023/11/25/6562577e524ca.jpg)
Юлія Христова, завідувач сектору розвитку дитячого читання відділу дитячого простору обласної бібліотеки ім. Котляревського розповіла, що центрі цієї книжки— багата, заможна, щаслива родина, у яких добре господарство, які вирощують сад, виховують дітей, і так вони живуть до тих пір, поки не приходить до них російська комуністична влада і забирають усе.
«Мета книжки Катерини Єгорушкіної — розповісти про тяжкий період в історії українського народу через метафори та порівняння, допомогти дітям усвідомити важливість своєї української ідентичності. У книзі простежується „принцип надії“, добро перемагає зло. Написано доступною дитячою мовою для наймолодшої аудиторії, для дітей віком від 6 до 10 років, і по суті це книга показує дорослим читачам— вчителям, як треба з дітьми говорити про Голодомор», — зауважив у розмові із журналістами представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар.
![](https://i1.poltava.to/uploads/2023/11/25/6562572c1e98c.jpg)
![](https://i1.poltava.to/uploads/2023/11/25/1.jpg)
УІНП підготував спеціальні методичні видання з теми «як говорити з дітьми про голодомор», серед яких і книга письменниці Катерини Єгорушкіної «Скриня». Книга має на меті поліпшити методики та способи спілкування з дітьми про цю трагедію, уникнувши травматичного досвіду. Унікальність видання полягає у тому, що воно включає у себе складові, котрі допомагають дорослим знайти правильні слова для обговорення психологічних моментів з дітьми та глибшого розуміння історичного контексту.
З дітьми важливо говорити на тему Голодомору, зазначає Юлія Христова. Оскільки замовчування страшного досвіду в історії нашої країни може спровокувати відірваність та нерозуміння дітьми всієї трагедії українського народу. Потрібно проговорювати відповіді на ці складні питання для того, щоб діти пам’ятали про це і не забували.
Полтавський офіс УІНП